Soki owocowe-nieocenione źródło witamin i składników odżywczych

Soki owocowe to jedne z najczęściej kupowanych przez konsumentów produktów do picia. Dzięki słodkiemu, orzeźwiającemu smakowi są ulubionym napojem wszystkich dzieci, a także wielu osób dorosłych. Stanowią doskonałe źródło substancji odżywczych zapewniających lepsze funkcjonowanie całego organizmu. Można z łatwością znaleźć je w każdym sklepie, a przy odrobinie czasu i chęci samodzielnie przygotować w domu. Dlaczego warto spożywać soki owocowe? Jakich składników dostarczają organizmowi? Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? 

Wysoka zawartość witamin i związków mineralnych 

W zależności od rodzai owoców wykorzystanych do przygotowania wybranych soków mogą różnić się one poziomem poszczególnych witamin i pierwiastków. Przykładowo soki z porzeczek lub pomarańczy będą odznaczały się wyższą zawartością witaminy C w porównaniu do soków jabłkowych. Te natomiast są dobrym źródłem witaminy A oraz potasu. Napoje pozyskiwane z owoców obfitują w magnez, potas, a nawet cynk. Stanowią one idealne zastępstwo dla niezdrowych produktów do picia. Z tego powodu powinny znaleźć miejsce w diecie każdej osoby dbającej o właśnie zdrowie i samopoczucie najbliższych członków rodziny. 

Czym kierować się podczas zakupu soków owocowych? 

W trakcie wyboru najlepszego soku do picia szczególnie ważna jest ilość owoców, z których pozyskuje się jeden litr napoju. Wartość ta powinna zapewnić jego wyrazisty smak, a także uzupełnić porcję witamin, jaką należy dostarczyć organizmowi w ciągu dnia. Aspektem decydującym o kupieniu danego produktu powinna być też ilość cukru czy konserwantów znajdujących się w jego składzie. Nie powinien on zawierać polepszaczy smaku, barwników i sztucznych aromatów. Najbardziej zdrowe soki posiadają krótką datę ważności oraz naturalne cukry będące częścią owoców. Często na dnie takich napoi znajduje się osad, który świadczy o braku substancji konserwujących. Dlatego właśnie przed dokonaniem zakupów warto zapoznać się z etykietą umieszczoną na opakowaniu i wybrać sok odpowiadający wymaganiom konsumenta.